Zavítal k nám Ondřej Vetchý

Obec Kunratice se dne 28. února 2024 stala hostitelem významné kulturní události, která přilákala více než 150 diváků do místního kulturního domu. Tato výjimečná akce, nazvaná "Přijede k nám Ondřej Vetchý", představila jednoho z nejuznávanějších českých herců, pana Ondřeje Vetchého.

Pan Vetchý, jehož kariéra zahrnuje řadu významných rolí ve filmech, televizních seriálech a divadelních představeních, se v průběhu večera podělil o své bohaté zkušenosti a vzpomínky z filmového a televizního průmyslu. V rámci svého vystoupení se dotknul současných trendů v oblasti herectví a televizní tvorby, což umožnilo publiku získat hlubší vhled do světa showbyznysu.  Vystoupení pana Vetchého, moderované Jiřím Vaníčkem a trvajícím bezmála dvě hodiny, bylo nejen příležitostí k setkání s významnou osobností českého filmu, ale přineslo obci jedinečnou kulturní událost, jíž si nenechali ujít návštěvníci z celého Frýdlantska. Jeho vyprávění bylo obohaceno osobním pohledem na různá úskalí umělecké tvorby a sportovních aktivit, což přispělo k lepšímu porozumění a ocenění těchto oblastí. Posluchači se tak například dozvěděli, jak byla vybrána Alice Bendová do role ve filmu Báječná léta pod psa, nebo jak se Ondřejovi, dlouholetému judistovi, málem podařilo hodit s Lukášem Krpálkem, olympijským vítězem v tomto sportu. Silným tématem bylo povídání o natáčení filmu Tmavomodrý svět, jímž chtěli jeho tvůrci vzdát hold všem veteránům, bojujícím ve druhé světové válce ve službách RAF a kteří za to byli minulým režimem perzekvováni. Herec v rámci tohoto povídání odhalil svůj pohled vlastenectví i lásku ke své domovině, zděděné po svých předcích. Nevyhnul se také svému oblíbenému tématu ekologie a uklízení přírody, kterému se dlouhodobě věnuje.

Před koncem dostali prostor diváci a jejich dotazy, které se objevily v napříč publikem cestujícím lavoru. Na závěr obdržel Ondřej Vetchý poděkování ve formě Čestného uznání od místního hasičského sboru za dlouholetý patronát nad Anketou dobrovolní hasiči roku, které se místní hasiči v minulosti úspěšně účastnili. Se svou trochou do mlýna se přidali i místní fotbalisté, kteří požádali protagonistu slavné fotbalové role Jirky Luňáka o podpis přestupového lístku ze Slavoje Houslice do TJ Sokol Kunratice. Ondřej alias „Jiřina“ tak rád učinil, čímž získal nejen dres, ale i příslib kapitánské pásky v místním fotbalovém oddílu.

Celá akce se mohla uskutečnit díky spolupráci obce s panem Jakubem Matouškem a jeho spolkem Coolturně bez bariér, který se věnuje zprostředkování návštěv známých osobností české a slovenské kulturní scény tam, kde je to společensky a lidsky přínosné. Jedná se zejména o domovy seniorů, komunitní centra, zdravotnická zařízení, občanská sdružení a ústavy. Díky této iniciativě se vystoupení mohli účastnit senioři ze sousedního Dětřichova, který provozuje dům s pečovatelskou službou a kterým vstupenky zajistila starostka obce Martina Kohoutová.

Vedení obce Kunratice, společně s organizátory akce, vyjádřili svůj vděk panu Vetchému za jeho ochotu podělit se o své zkušenosti a inspirativní příběhy a současně děkují všem účastníkům za jejich zájem a podporu této významné kulturní události, přičemž se těší na další podobné příležitosti, které přispějí k obohacení společenského a kulturního života v obci.

Za obec Kunratice
Milan Götz, starosta